You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Alanya - co warto zobaczyć?

I love Alanya (8).jpg


Alanya to jedno z najczęściej wybieranych miejsc do wypoczynku w Turcji. To miasto które liczy sobie 328 tyś mieszkańców i należy do prowincji  Antalyi.  

Jeszcze w połowie XX wieku była to niewielka wioska rybacka w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat rozrosła się aż na szczyty gór i otrzymała miano najpopularniejszego kurortu nad Morzem Śródziemnym. Rozwój Alanyi rozpoczął się wraz z odkryciem jaskini Damlatas w 1948 roku podczas rozbudowy portu. Stwierdzono że jaskinia ma właściwości lecznicze i w związku z tym zaczęła się turystyka w Alanyi.

Najbardziej charakterystycznym punktem w Alanyi jest wysunięty w morze cypel na którym znajdują się pozostałości twierdzy czyli dzisiejszego Kale. Centrum Alanyi zlokalizowane jest też w tym miejscu. Główna ulica biegnąca wzdłuż wybrzeża nazywa się Ataturk Caddesi. Tu w ciągu kilkunastu kilometrów znajdziecie najpopularniejsze sklepy, restauracje i hotele. W porcie znajdziecie najmodniejsze kluby i dyskoteki. To tu wieczorem i nocą tętni życiem i kolorami Alanya. Przy porcie znajduje się najbardziej charakterystyczna budowla w Alanyi czyli Czerwona Wieża. W jej wnętrzu znajduje się ekspozycja etnograficzna. Idąc od Czerwonej Wieży murami obronnym dojdziemy do średniowiecznych stoczni, gdzie można podziwiać szkielety dawnych statków. Po zachodniej części półwyspu znajdują się jedne z najpopularniejszych atrakcji jaskinia Damlatas i plaża Kleopatry. Tu też ma swoją stacje słynna kolejka linowa Teleferic która można wjechać i podziwiać niesamowite widoki na miasto i plaże Kleopatry.


Zabytki i atrakcje w Alanyi i okolicach:


Wzgórze zamkowe Kale

Alanya City Tour-zwiedzanie Alanyi Turcja (9).jpg

To malownicze wzgórze wysunięte w morze i otoczone z 3 stron morzem. Na szczycie znajdują się szczątki zamku. Po drodze możemy zobaczyć kolorowe stragany z rękodziełem i restauracje z malowniczym widokiem. Na podzamczu możemy wejść do zabytkowego meczetu i spacerować po brukowanych uliczkach.  Wokół wzgórza wybudowane są mury obronne które mają 6 km długości. Na górę można wjechać autobusem nr. 4, kolejką Teleferic lub wejść na własnych nogach.


Jaskinia Damlatas

Jaskinia Damlatas Alanya (1).jpg

Została odkryta 1948 roku przez przypadek i do dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Alanyi. Znajduje się po zachodniej stronie półwyspu tuż przy plaży Kleopatry. Jej nazwa oznacza Kapiący Kamień co nawiązuje do jej charakteru. Nie jest to duża jaskinia ale posiada właściwości sprzyjające astmatykom. We wnętrzu znajduję się stalaktyty, z których kapie woda, najlepiej można to zaobserwować zimą. Wstęp do jaskini jest płatny 6 TL za os (2020)


Plaża Kleopatry

Alanya, Turcja (17) (Copy).jpg

To bez wątpienia najpiękniejsza plaża w Alanyi. Znajduje się po zachodniej części półwyspu. Według legendy to właśnie tu Kleopatra spotykała się z Markiem Antoniuszem  i zażywała morskich kąpieli. Liczne restauracje, bary złocisty piasek przyciągają tu co roku wielu turystów. Odbywają się tu rozgrywki w piłce siatkowej i nożnej. Jest to plaża publiczna. Można tu wykupić leżak z parasolem lub po prostu rozłożyć się na ręczniku. Można tu też skorzystać ze sportów wodnych takich jak parasiling, windsurfing. Dla miłośników nurkowania są tu idealne warunki. Wzdłuż plaży ciągną się tereny zielone  z fontannami i ogromnym placem zabaw dla dzieci. 


Jaskinia Dim

Jaskinia Dim Alanya (2).jpg

Jaskini Dim położona jest 12 km od Alanyi  na wysokości 232 m n.p.m. w przepięknych górach Taurus. Została odkryta stosunkowo niedawno a otwarto  w 1998 roku dla odwiedzających.  Temperatura w środku jest stała i wynosi 18 stopni. Otoczona jest stalagmitami i stalaktytami a na swoim dnie kryje  małe jeziorko głębokie na 2 m. Po wejściu do jaskini czekają na was dwa korytarze prowadzące do mniejszej i większej jaskini. Znajduje się tu też restauracja z zapierającym w dech piersiach widokiem na całą Alanyę. 

Do jaskini nie dojeżdża żaden autobus, można się tam dostać podczas wycieczki fakultatywnej Jeep Safari lub taxi. Wstęp jest płatny 16 TL za os. 


Dim Cay

rzeka Dim Alanya (1).jpg

To najbardziej ulubione miejsce szczególnie w szczycie sezonu gdy żar leje się z nieba. Dim Cay to nazwa rzeki która leży nieopodal Alanyi w górach Taurus. Znajduje się tam kilkadziesiąt restauracji wodnych które szczególnie w weekend cieszą się dużą popularnością wśród tubylców. Wśród szumu rzeki i pięknym krajobrazie siedzi się nad poziomem rzeki na dryfujących platformach. W praktycznie każdej restauracji jest basen ze zjeżdżalniami lub można się wykapać w zimnej górskiej rzece. Restauracje oferują swoim gościom bogate menu. Można tu zjeść przez siebie złowionego pstrąga lub mięso z grilla. Dojechać tu można autobusem numer 10 z napisem Dim Cay lub skorzystać z naszej lokalnej wycieczki.


I love Alanya

I love Alanya (7).jpg

To właśnie tu z znajduje się napis niczym z Hollywood I LOVE ALANYA. Z tarasów widokowych rozciąga się niesamowity panoramiczny widok na całe miasto i wzgórze Kale. Znajdują się tu miejsca piknikowe, restauracje i kawiarnie i place zbaw dla dzieci. W amfiteatrze odbywają się liczne występy i pokazy. Można tu dotrzeć autobusem nr 8 lub z wycieczką fakultatywną z Polskim Biurem Metin Tour. 


Park miejski i dom kotów

alanya dom kota.jpg

Znajduje się w samym centrum miasta. Idąc do portu od pomnika Ataturka na pewno na niego natraficie. Można tu przysiąść na licznych ławeczkach i spoglądać na sporą fontannę . Idąc w stronę portu na pewno też natraficie na wylegujące się w trawie koty. Urząd miasta zbudował tu dla nich domy, dokarmia je i dba o nie. Jeśli jesteś miłośnikiem tych zwierząt na pewno powinieneś odwiedzić to miejsce. 


Czerwona wieża i średniowieczne stocznie

Alanya Czerwona wieża  (1).jpg

Czerwona wieża została wybudowana w 1226 roku przez sułtana Alaeddina Keykubata i sanowi ważny zabytek architektury seldżuckiej jak i w dzisiejszych czasach jest uważana za wizytówkę Alanyi. Zlokalizowana jest tuz obok portu.  Wieża stanowiła ważny element fortyfikacji obronnych i chroniła niedalekie stocznie oraz wzgórze zamkowe. Budowana jest z czerwonej cegły w kształcie ośmiokąta, każda ze ścian mierzy 12, 5 m a średnica budynku wynosi 29 metrów. Wysokość budynku to 33 m a do szczytu prowadzi 85 schodów. W wnętrzu znajduje się ekspozycja etnograficzna. Idąc dalej murami obronnymi  dotrzeć można do średniowiecznej stoczni. Dla zwiedzających udostępniono 5 doków. Również zbudowana przez sułtana Keykubata i była pierwszą stocznią zbudowaną na morzu śródziemnym. W środku można zobaczyć jak budowano statki, narzędzia i nawigacje z tamtych czasów. Bilet wstępu do Czerwonej wieży i stoczni można zakupić w kasie przy Czerwonej Wieży jako łączony.


Kolejka Teleferic

Alanya kolejka Teleferic (1).jpg

Będąc w Alanyi warto skorzystać z kolejki linowej Teleferic która zabierze was na wzgórze Kale. Stacja kolejki znajduje się tuż przy plaży Kleopatry. Kolejka została oddana do użytku w 2017 roku i stała się jedną z większych atrakcji Alanyi. Kolejka ma 300 m wysokości a trasa 900 m. Wyposażona jest w 17 wagoników  i może przewieźć w ciągu godziny 1130 osób. W czasie jazy można obejrzeć przepiękna panoramę na miasto i plaże Kleopatry docierając do podzamcza. Bilet na kolejkę w dwie strony kosztuje 28 TL od osoby, pamiętać należy aby nie zgubić powrotnego biletu. Można też zakupić bilet w jedną stronę i zejść na dół na własnych nogach. Można również wjechać autobusem miejskim nr 4. 


Kanion Sapadere

Kanion Sapadere Alanya (8).jpg

Kanion Sapadere oddalony jest od Alanyi ok. 40 km w kierunku wschodnim. Do niedawna  był nieznanym miejscem, dopiero w 2008 roku został oddany do użytku. Wybudowano wzdłuż kanionu specjalne kładki, którymi spaceruje się rozkoszując widokami. Podczas spaceru można zaobserwować tu formacje skalane utworzone przez wiatr i wodę oraz liczne wodospady. Najpiękniejszy i największy znajduje się na samym końcu kanionu i tworzy małe jeziorko. Na kładkach wybudowano również liczne zejścia do wody więc można tu zażyć również kąpieli w górskich potokach. Ale uwaga nawet w najcieplejszym sezonie woda jest zimna i maksymalnie 12 stopni. Kanion Sapadere stał się bardzo popularnym miejscem do zwiedzania. Będąc w Alanyi warto wybrać się na wycieczkę  fakultatywną  Perły Gór Taurus z naszym biurem i poznać to cudowne miejsce. 


Bazary

Tak naprawdę całe centrum Alanyi to jeden wielki bazar połączony ze sklepami znanych tureckich sieci odzieżowych jak LC Waikiki czy De Facto. Idąc do portu przechodzimy przez ogromny stacjonarny bazar gdzie można znaleźć ubrania, torebki, pamiątki i wiele innych rzeczy. Jednak żeby po czuć prawdziwy klimat tureckiego bazaru należy się udać na lokalny bazar który rozstawia się w danym dniu i miejscu. Najbardziej znany w Alanyi jest bazar piątkowy (Cuma Pazar) który mieści się w samym centrum. Tam można spróbować egzotycznych owoców, kupić prawdziwą chałwę na wagę, przyprawy, sery czy oliwki.


Wycieczki w tym regionie

Perły Gór Taurus

25 €

23 €

Perły Gór Taurus

Spacer w wąwozie Sapadere, pola bananowe i wiejska gościnność czyli folklor i przyroda w 1.

Quad & Buggy Safari

25 €

23 €

Quad & Buggy Safari

Wypróbuj swoje umiejętności za kierownicą quada lub buggy na leśnych trasach

I love Alanya

19 €

17 €

I love Alanya

Rejs statkiem wokół zamku i holywoodzkie wzgórze I LOVE ALANYA

Delfinarium

29 €

25 €

Delfinarium

Jeśli kochasz delfiny to przyjrzyj im się z bliska i popływaj z delfinem

Nurkowanie w Alanya

39 €

35 €

Nurkowanie w Alanya

Nurkowanie w Morzu Śródziemnym. Wykorzystaj szansę by zdobyć nowe umiejętności!

Błękitny rejs

15 €

14 €

Błękitny rejs

Najlepszy rejs statkiem po morzu w Alanyi! Najlepsza załoga! Ruszaj z nami piratami!

Jeep Safari

19 €

17 €

Jeep Safari

Szalona zabawa na jeepach 4x4 z odcinkami off road

Paragliding

69 €

65 €

Paragliding

Poleć z instruktorem na paralotni nad malowniczą Alanyą!

VIP Hamam

29 €

27 €

VIP Hamam

Subtelne doznania dla ciała i duszy w prywatnej atmosferze

Zakupy w Alanyi

0 €

Zakupy w Alanyi

Bezpłatny transport na zakupy w certyfikowanych sklepach ze skórami i biżuterią.

Noc Turecka

25 €

Noc Turecka

Wieczorne orientalne widowisko z panoramą Alanyi w tle.

Sunset Cruise

29 €

25 €

Sunset Cruise

Rejs statkiem o zachodzie słońca z kolacją i napojami.