Side - co zwiedzić - najciekawsze miejsca i zabytki

Side to jedna z popularniejszych miejscowości turystycznych na wybrzeżu śródziemnym. Miasto sięga przeszłością VII w p. n.e. i nie cieszyło się najlepszą sławą gdyż zamieszkiwali go piraci i handlowano tu niewolnikami. Później funkcjonowało jako osada rybacka a obecnie żyje głownie z turystyki. Tu przeszłość i teraźniejszość  się splatają tworząc niezapomniany klimat. Miasto posiada kilka wartych zwrócenia uwagi zabytków. 


Co warto zobaczyć w Side?

Ruiny świątyń

Side stare miasto (6).jpg

Na końcu półwyspu Side tuż przy morzu wznoszą się ruiny trzech świątyń. Najlepiej prezentuje się  świątynia Apollina która stała się jednym z symboli Side i jest chętnie odwiedzana przez turystów. Apollin to grecki bóg piękna, światła, przewodnikiem muz i patronem sztuki. Z całej świątyni pozostało tylko 5 kolumn które w ramach prac rekonstrukcyjnych zostały wzniesione w latach 80 ubiegłego wieku. Świątynia Ateny  jest nieco mniejsza. Atena była boginią mądrości, sztuki i sprawiedliwej wojny. Wygląd obydwu budowli można odtworzyć na podstawie  monet na których ukazane są obydwa bóstwa z ich budowlami. Obydwie świątynie powstały w II w n.e.

Teatr antyczny

Side stare miasto w Turcji (8).jpg

Najbardziej znaną budowlą  w Side jest antyczny teatr. Został on zbudowany w II w n. e. Mogło w nim zasiadać ok. 15 tysięcy widzów.  Powstał w II w n.e. Jest typ teatru rzymskiego. Zewnętrzna fasada  była dwukondygnacyjna, ale zachowała się tylko jedna dolna ozdobiona arkadami. Scena składała się z budynku zwanego skene oraz podium na którym były przedstawienia. Posiadał 3 kondygnacje z ozdobną fasadą, udekorowaną kolumnami i posągami. 

Muzeum  archeologiczne Side

Niedaleko teatru w Side mieści się Muzeum Side,  które urządzone jest w dawnych łaźniach. Zbiory głównie pochodzą z wykopalisk archeologicznych prowadzonych w Side. Budynek powstał w kształcie prostokąta, składa się z pięciu pomieszczeń w różnych wielkościach, które w dawnych czasach pełniły inna funkcją. Znajdowała się tam sala z zimna wodą, sala z gorącą wodą, dwie sale z letnia wodą i sauna. Dodatkowo były termy w których znajdowały się szatnie i basen. Wewnętrzne ściany oraz podłogi wyłożone były marmurem. Zobaczyć tu można kolekcje zabytkowych monet z okresu rzymskiego i greckiego. Znajduje się tu zbiór broni, naczyń i biżuterii.

Akwedukt i nimfeum

Akwedukt doprowadzający wodę do Side powstał pod koniec II wieku. Woda pochodziła z rzeki Melas której nazwa dziś to Manvgat Cayi, wypływającej z gór Taurus. Transportowana była na odcinku 40 km. W tej chwili widoczne są tylko niektóre odcinki . W murach obronnych Side można zobaczyć dziurę która doprowadzała wodę do łaźni, fontann i cystern. Woda przeznaczona była również do celów spożywczych. Najważniejsze nimfeum z fontannami w Side położone jest niedaleko bramy głównej . Również powstało w II wieku n. e. Budynek nimfeum miał kiedyś trzy kondygnacje, dziś możemy zobaczyć tylko jedna najniższą, którą zdobiły pomniki reliefy. 

Wodospad Manavgat

wodospad Manavgat (1).jpg

W niedalekiej odległości od Side znajduje się najsłynniejszy w okolicy wodospad Manvgat który powstał na rzece. To jedni z popularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów wypoczywających w Side.

Side to również miasto portowe . Tu możemy wsiąść na jeden z licznych statków i wybrać się w rejs z malowniczym widokiem półwyspu Side. Na drodze prowadzącej do portu znajdziecie liczne sklepiki z pamiątkami i biżuterią, restauracje i lodziarnie w których koniecznie trzeba spróbować tradycyjnych lodów z koziego mleka. 


Wycieczki w tym regionie

Side i Manavgat

35 €

32 €

Side i Manavgat

3 w 1 czyli atrakcje miasta Manavgat, rejs po morzu i stare miasto w Side.