Denizli

Denizli - miasto kogutów

Denizli kogut.jpgMiasto zostało założone w XVII wieku. Położone jest w południowo-zachodniej części Turcji.  Jego nazwa wskazuje ze jest położone nad morzem ale do najbliższego morza jest ok. 150 km lub też na bliskość  krainy jezior.  Jest to ok. 400 tysięczne miasto które słynie z wyrobów tekstylnych i niezwykłych kogutów. Jest on jednocześnie symbolem miasta W centrum miasta można spotkać duży pomnik tego właśnie koguta. Jest tu hodowla gatunku kogutów która charakteryzuje się bardzo głośnym i długim pianiem i ma czerwoną koronę na głowie.  Organizowane są co roku konkursy w długości piania koguta.

Denizli - miasto przemysłu tekstylnego

W okolicach Denizli znajduje się sporo plantacji bawełny a w mieście fabryki wyrabiające tekstylia. Warto zatrzymać się w jednym ze sklepów fabrycznych i kupić wyroby bawełniane jak ręczniki czy pościel w zdecydowanie niższych cenach niż w innych regionach Turcji.

Denizli - brama do Pamukkale

Około 8 km od miasta leży słynne Pamukkale z antycznym basenem Kleopatry i starożytnym miastem Hierapolis oraz świetnie zachowaną nekropolią. Niedaleko znajdują się bliźniacze wody Karahayit. Są to gorące źródła wypływające na powierzchnię i osiągają nawet 50 stopni. Maja rdzawy kolor a to za sprawą dużego stężenia żelaza. Około 30 km w kierunku Isparty znajduje się jaskinia Kaklik, która nazwana jest przez miejscowych mieszkańców  podziemnym miniaturowym Pamukkale. Sama jaskinia nie jest duża, spacer po niej trwa około 10 min. W środku czekają na nas białe trawertyny przypominające te słynne z Pamukkale.

Wycieczki w tym regionie

Pamukkale

79 €

75 €

Pamukkale

Zobacz na własne oczy ten cud natury. Bawełniany zamek Pamukkale, starożytne miasto Hierapolis i kąpiele w słynnym basenie Kleopatry

Pamukkale i Jezioro Salda

79 €

75 €

Pamukkale i Jezioro Salda

Majestatyczne wapienne tarasy Pamukkale w połączeniu z wizytą na tureckich Malediwach czyli nad Jeziorem Salda