You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Antalya 

Antalya to miasto którego nie można nie polubić. Z jednej strony jest to już metropolia licząca sobie ponad milion mieszkańców a z drugiej popularny kurort turystyczny z pięknymi plażami i ekskluzywnymi hotelami. Według historii miasto zostało założone ok. 150 r p. n.e.  przez Attalosa II. Posiada wiele pamiątek z okresu rzymskiego. Jeszcze w latach 70 ubiegłego wieku było to ok. 30 tysięczne miasteczko słynące z rolnictwa i rybactwa, do jej rozwoju przyczynił się rozwój turystyki i dziś jest jedną z większych i nowoczesnych metropolii w Turcji. 


Stare miasto w Antalyi - zabytki

Antalya stare miasto zabytki Turcja (7).jpg

Będąc w Antalyi koniecznie trzeba udać się do centrum miasta na starówkę (Kaleici) która odgrodzona jest od miasta zabytkowymi murami obronnymi. Od kilku lat na terenie starego miasta jest zakaz poruszania się samochodów więc spokojnym krokiem można przemierzać ją pieszo. Jedną z największych atrakcji na Kaleici są  pięknie zachowane domy osmańskie z XVII i XIX wieku które często pełnią funkcje hoteli. Jedna z największych atrakcji Antalyi jest otwierająca starówkę  Brama Hadriana. To rzymski łuk triumfalny który praktycznie w nienaruszonym stanie stoi tu od ponad 200 tysięcy lat. Budowla została wzniesiona w 130 roku  n. e i stała się główną bramą prowadzącą do miasta. Można przez nią bezpłatnie przechodzić by dalej penetrować stare miasto. Znajduje się tu też symbol Alanyi czyli  Złamany Minaret. W przeszłości budowla pełniła  funkcje kościoła a później meczetu. Meczet został złamany przez piorun podczas burzy. Kolejnym symbolem Antalyi jest wieżyczka Żłobkowanego Minaretu. Sam meczet został zniszczony a później odbudowany i dziś znajduje się w nim Muzeum Etnograficzne w którego zbiorach znajdują się stroje ludowe, naczynia, narzędzia kilimy i namioty nomadów. Samo Kaleici jest bardzo urokliwym miejscem poza zabytkami jest tu wiele restauracji, pubów i kawiarni. Wieczorami jest to najpopularniejsze miejsca do spotkań towarzyskich. Nieopodal Kaleici znajduje się zabytkowy port w których zacumowane są kolorowe turystyczne pirackie statki. Warto się tu wybrać na rejs po morza i zobaczyć Antalyę z innej perspektywy. Jeśli już spenetrowaliście całą starówkę na odpoczynek można się udać do pobliskiego parku Karaalioglu i przysiąść na jednej z licznych ławeczek i podziwiać widoki na morze i Antalye. Dla dzieci wybudowano tu plac zabaw a dla dorosłych siłownię na świeżym powietrzu. Jest tu wiele zieleni i ładnie zagospodarowany teren. Miłośnicy zwierząt też znajdą coś dla siebie. Miasto wybudowało tu dla kotów specjalne domki w których mogą odpocząć , napoić i najeść. 


Co jeszcze jest ciekawego w Antalyi do zwiedzania?


Sandland

Sandland Antalya.jpeg

Co roku od ponad 10 lat od mają do listopada w dzielnicy Lara odbywa się wystawa rzeźb z piasku. Z całego świata przyjeżdżają artyści którzy specjalizują się w tej dziedzinie sztuki. Na powierzchni 7 tysięcy metrów kwadratów i ponad 10 ton piasku powstają niezwykłe rzeźby które przedstawiają historycznych władców i ich pałace. Co roku są to wystawy tematyczne.  Wstęp na teren obiektu jest płatny.


Antalya Aquarium 

Antalya Aquarium Turcja oceanarium  (3).jpg

Obiekt znajduje się w zachodniej części miasta w dzielnicy Muratpasha

Przenosimy się do podwodnego świata i zwiedzamy najdłuższy tunel  podwodny (131 m), znajdziemy tu ponad 20 tyś gatunków stworzeń morskich  z całego świata w 40 zbiornikach wodnych.  Tu można podziwiać przepływające nam nad głowami rekiny i ogromne płaszczki. Oprócz tego znajduje się tu śnieżna kraina w której wystawione są rzeźby lodowe, można wejść do igloo czy zjechać z lodowej zjeżdżalni. Kolejna atrakcją jest wystawa figur woskowych, kino 9 D i Wild Park. Warto wybrać się tu całą rodziną i spędzić miły dzień w towarzystwie morskich stworów. Zapraszamy na naszą wycieczkę fakultatywną do Aquarium i Antalyi.

 

Park Miniatur

Mini City Antalya.jpg

Zaledwie 200 metrów od Aqarium znajduje się park miniatur na terenie którego wystawione są modele budowli historycznych i nowoczesnych  z całego kraju . Można też obejrzeć modele nieistniejących  już budowli jak Ołtarz Zeusa czy Mauzoleum z Halikarnasu.


Aqualand

Antalya Aqualand i Delfinarium.jpg

Kolejną atrakcją szczególnie dla młodszych turystów jest park wodny Aqualand. Znajduje się tuz obok Parku Miniatur i jest jednym z największych w Turcji parków wodnych.  Tu znajdziecie ogrom wodnych atrakcji jak i na terenie znajduje się delfinarium w którym są pokazy delfinów i jest możliwość pływania z nimi. 


Wodospad Duden

Antalya stare miasto zabytki Turcja (9).jpg

Znajduje się przy drodze na słynna plażę Lara . Kaskadowy wodospad który wpada wprost do morza z wysokości 60 m. Woda z impetem wpada do morza tworząc często w połączeniu z promieniami słonecznymi kolorową tęczę.


Muzeum Zabawek

Antalya Muzeum Zabawek.jpg

To stosunkowe nowe miejsce na mapie turystycznej Antalyi. Zostało oddane dla odwiedzających w 2011 roku i tworzy zbiór ok. 300 tysięcy zabawek z całego świata. Najstarsze zabawki pochodzą z początku lat 60 ubiegłego wieku. Zabawki zostały umieszczone w ekspozycjach tematycznych takich jak dziki zachód, wyposażeniu domu, kolejnictwu, podbojowi kosmosu czy też wyprawom morskim. 


Panoramy miasta

Antalya stare miasto zabytki Turcja (2).jpg

Antalya to bardzo ładne miasto, którego urok warto podziwiać z odległości . W tym celu najlepiej udać się do jednego z kilku punktów widokowych z których widać panoramę miasta.

Najsłynniejszym takim punktem jest wzgórze Tunektepe, wznoszące się na 618 metrów n.p.m. po zachodniej stronie Antalyi. Można tu wjechać nowoczesną kolejka linową Teleferic i rozkoszować się widokami z góry.

Po północnej stronie miasta, znajduje się niewielki punkt widokowy na Antalyę. Tuż przy nim przybyszów znajduje się  ogromna wyrzeźbiona w skale głowa pierwszego prezydenta Turcji – Atatürka i sztuczny wodospad.


Zakupy

Shopping Antalya Terra City.jpg

Jako stolica prowincji Antalya ma bogaty wachlarz usług. Oferuje wiele dużych centr handlowych i hipermarketów. Jeśli chcesz kupić markowe towary to właśnie w Antalyi będzie ku temu okazja. Największe centrum handlowe to Terra City. Swoje sklepy mają tu topowe tureckie marki odzieżowe jak i eleganckie zachodnie marki.


Wycieczki w tym regionie

Aquarium

37 €

Aquarium

Nowoczesny kompleks oceanarium w Antalyi z atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Wybierz dogodny dla ciebie pakiet usług.