Wycieczka z Alanyi do Kapadocji


Kapadocja to kraina historyczna w centralnej Anatolii. Obejmuje ponad 600 km2. Powstała ok. 60  milionów lat temu w wyniku wybuchów 3 wulkanów: Erciyes, Hasan, Bollu. Ich działalność  spowodowała zasypanie obszaru Kapadocji wieloma warstwami  popiołów wulkanicznych. Popioły w połączeniu z piaskiem spowodowały  utworzenie się typowego dla Kapadocji materiału skalnego zwanego tufem. Tuf jest skałą osadową, bardzo miękką, podobną do pumeksu. Ludzie odkryli , ze bardzo łatwo można go obrabiać i zaczęto wykorzystywać jego właściwości drążąc  w nim domy, piwnice, kościoły, spichlerze.

Podczas wycieczki do Kapadocji odwiedzamy m.in. podziemne miasto Saratli, całe kute w tufie, gdzie możemy zobaczyć jak ludzie przystosowali się do życia pod ziemią. Miasta - na zasadzie labiryntu korytarzy z wyłaniającymi się co chwilę komnatami były położone na kilku poziomach (piętrach). Budowniczy zadbali aby do każdego pomieszczenia docierało powietrze oraz zbudowano ogromną studnię gdzie czerpano wodę. W Kapadocji jest wiele podobnych miast np. Derinkuyu, Kaymakli i jeszcze więcej nieodkrytych. W podziemnych miastach, które są niewątpliwą atrakcja Kapadocji w czasach początków islamu chowali się chrześcijanie przed prześladowaniami Arabów.

Najtańsze Wycieczki z Alanya do Kapadocji

Rezerwuj Online!

image.png

Kapadocja ma więcej akcentów związanych ze wczesnym chrześcijaństwem. Do niej należało miasto Cezarea, które znamy z Nowego Testamentu, a samo miasto Nevsehir (dziś stolica Kapadocji oraz węzeł komunikacyjny  regionu) było miastem św. Grzegorza - ojca kapadockiego. Wielokrotnie kraina ta i jej mieszkańcy wymieniani byli na kartach Nowego Testamentu jak Św. Bazyli czy Grzegorz z Nyssy.  W IVw. w Kapadocji rozkwitło życie teologiczne. Pojawiło się wielu ascetów, którzy za przykładem Św. Szymona Słupnika prowadzili samotnicze życie. Drążono więc w tym celu pojedyncze cele-jaskinie. Te cele stały się później zaczątkami pierwszych kaplic - kościołów.

 

Najbardziej znanym zbiorowiskiem takich kościołów kutych w skale jest Skansen Goreme. Znajduje się tu ponad 30 kościołów z okresu IX - XIIIw., a w całej Dolinie Goreme jest ich ok. 350. Do najbardziej znanych należą: Kościół Ciemny, Kościół Jabłka, Kościół Wężowy, czy Kościół Św. Barbary. Najczęściej mieszczą kilkadziesiąt osób, są podparte kolumnami z kopułowym stropem. Ściany i strop często zdobią kolorowe freski ze scenami z Nowego Testamentu oraz postaci świętych jak np. Św. Onufry, Św. Tomasz, Św. Jerzy. Postacie na freskach często mają wydrapane oczy bądź całe twarze, co jest niechlubną pamiątką okresu ikonoklazmu. Najstarsze kościoły zdobione są prymitywnymi symbolami najczęściej w kolorze ochry.  Dolina Goreme wraz z Muzeum Goreme zostały w 1985r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Inne doliny które roją się od kościołów kutych w skałach to Dolina Ihlara, którą przecina rzeka o tej samej nazwie, Zelve czy Soganli. Przez Kapadocję przepływa również rzeka Kizilirmak, najdłuższa rzeka Turcji, która jest nośnikiem czerwonej gliny, z której produkuje się przepiękną tradycyjną i ozdobną ceramikę. Kapadocja słynie też z produkcji dywanów, a żyzne ziemie dzięki wybuchom wulkanów sprzyjają rolnictwu. Szczególnie polecamy migdały oraz wyśmienite kapadockie wino.

 

Na uwagę zasługują doliny, które ze względu na swoje formy skalne zwane bajecznymi kominami czy grzybami skalnymi zyskały swoje nazwy, jak: Dolina Wyobraźni  (Miłości), Dolina Pasabag (Ogród Paszy), Dolina Devrent (Wielbłąda), Dolina Gołębi z gołębnikami kutymi w skałach. Popularna też jest miejscowość Uchisar z zamkiem, z którego wieży rozpościera się panoramiczny widok na Kapadocję.

Aby najlepiej zobaczyć Kapadocję należy wstać wcześnie rano, ok. 4:00 aby wybrać się na lot balonem. Lot o wschodzie słońca to bajkowe przeżycie, podczas którego widzi się doliny, do których nie można dotrzeć autokarem. Lot trwa godzinę i kończy się wręczeniem certyfikatów wszystkim pasażerom.

Przez teren Kapadocji przebiegał niegdyś szlak handlowy - słynny szlak jedwabny. Na jego potrzeby zostały zbudowane przydrożne zajazdy dla ludzi i ich karawan nazywane do dziś karawanserajami. Najbardziej znany i największy, oddalony nieco od trasy zwiedzani jest karawanseraj Sultanhan. Podczas naszej wycieczki odwiedzimy karawanseraj Atahan.

Wycieczki fakultatywne do Kapadocji nie może odbyć się bez odwiedzenia Konyi - starożytne Ikonium, gdzie gminę chrześcijańską zakładał Św. Paweł z Barnabą. Dziś jest miejscem kultu religii islamskiej. Tu znajduje się Meczet -Muzeum Mevlany - filozofa i mistyka, żyjącego w XIIIw., którego mądrości cytowane są wśród Turków do dziś. Mevlana był założycielem słynnego zakonu Wirujących derwiszy, których nauczył modlitwy poprzez rytualny taniec wokół własnej osi. Serdecznie zapraszamy do udziału w Wieczorze Kapadockim w jaskini kutej w skałach, gdzie można obejrzeć modlitwę taniec derwiszy.

Kapadocja, w dosłownym tłumaczeniu kraina pięknych koni,  jest miejscem wielu sesji zdjęciowych, plenerem filmowym, jest magicznym miejscem, które obowiązkowo trzeba zobaczyć będąc w Turcji. Zobacz co jeszcze możesz zobaczyć w okolicach Alanya w Turcji

Wycieczki z Alanya do Kapadocji organizuje lokalne polskie biuro podróży. Zobacz naszą ofertę wycieczek na stronie: Alanya Wycieczki


Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Subskrybuj